Katedra veřejnoprávních disciplín (KVPD)

Ústavní právo a státověda

Ústavní právo a státověda je obligatorní státnicový předmět magisterského studijního programu. Ústavní právo a státověda tenduje nejen k právnímu pozitivismu, ale je i teoretický právní předmět s didaktickou funkcí směřující k praktickým aplikacím dalších právních předmětů. Ústava v právním státě nutně tvoří pilíř materiálního právního státu, Listina základních práv a svobod pak ústavní režim ochrany lidských práv a činnost policie.

Předmět je obsahově zaměřen nejen na zbytný vývoj ústavní materie českého státu od rakouských ústav, ústavní listiny Republiky Československé, kritické období Ústavy 9. května a ČSSR, včetně československé federace. Všímá si i Ústavy Slovenské republiky v souvislosti s rozpadem československého státu. Podstatou předmětu je podrobný rozbor struktury a institutů ústavního pořádku s akcentem na Listinu základních práv a svobod. Obecná státověda pak akcentuje komparativní prvky ústav států Evropské unie, některých dalších evropských států a ústavního systému USA. Důraz je položen na státovědní problémy univerzálnosti základních práv a svobod v širším kontextu globalizace informační a obecně politické, problému demokracie a svobody (vč. vynutitelnosti norem přirozenoprávních v mezinárodněprávním prostředí nového tisíciletí). Výuka předmětu je koncipována s akcentem na oblast bezpečnosti.

V rámci výuky ústavního práva a státovědy se studenti seznámí s celou řadou problémových okruhů, které jim umožní pochopit a poznat základy, podmínky, vzájemné vztahy a vazby k institutům právního státu, policie a ochrany lidských práv a svobod. Pochopení konstitucionalismu je předpokladem i studia státovědy v klasickém a komparativním pojetí (zvláště v pochopení kompatibility s evropskými, americkými a islámskými ústavními systémy, právními kulturami a globálními právními civilizacemi). Ústava České republiky (ústavní pořádek) představuje právní základ státu.

Důraz v pedagogickém procesu je kladen na ústavní pilíře, které tvoří základ moderní demokratické konstituce (Hlava I. Ústavy ČR, Listina základních práv a svobod, včetně mechanismu jejich limitace a ochrany, postavení a vzájemné vztahy ústavních orgánů na principu dělby moci). Pozornost je věnována i problematice ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, územní samosprávy a obecní policie. Zvládnutí předmětu umožní pochopit přirozenoprávní principy prvotnosti lidských práv a ústavní "omezenosti" státní moci.



Důležité odkazy
© 2023 Policejní akademie České republiky v Praze. Všechna práva vyhrazena.