Katedra společenských věd


Zkušební okruhy ke státním závěrečným zkouškám

B 60 PSYCHOLOGIE
6 semestr

1. ZKUŠEBNÍ OKRUHY

Obsahové zaměření odpovídá tematické náplni psychologie, policejní psychologie a soudní psychologie.



1. Policejní a forenzní psychologie předmět, problémové okruhy, metody, nárys vývoje.
2. Přehled psychologických metod. Metody zkoumání používané v psychologii, stručná charakteristika, hlavní zásady psychologického výzkumu.
3. Následky viktimizace (specifické syndromy viktimizace, např. syndrom sexuálně zneužívaného dítěte, syndrom znásilnění, syndrom týrané osoby).
4. Osobnost struktura a dynamika osobnosti, poznávání osobnosti, vývoj osobnosti a typologické přístupy v policejní psychologii.
5. Psychologické zkoumání motivace problémy posuzování motivace, motivy a incentivy, charakteristiky motivace, ovlivňování motivace, zdroje vysuzování motivace.
6. Kognitivní procesy poznávací procesy a jejich funkce v psychickém schématu jedince, základní charakteristika, prakticky relevantní poznatky pro policejní praxi (spolehlivost očitých svědectví, paměťový výkon, psychologické experimenty ve vyšetřování TČ, rozhodování v situaci rizika).
7. Náhlé situace nouze a chování přístojících bystander fenomén, faktory ovlivňující chování osob na místě nouze, prosociální chování a ochota pomoci, fenomén poslušnosti.
8. Emoce psychologie emocí, emoce a kognice, vliv emocí na výkon, psychologie strachu, panika, fobie, regulace a autoregulace emocí, afekt prostý a patický afekt, poruchy nálad.
9. Psychologie postojů pojem postoje, změny postojů, postoje a chování, kognitivní disonance, konformita, postoje a členství ve skupině, chování- osobnost a sociální vlivy.
10. Interpersonální percepce proces interpersonální percepce, implicitní teorie osobnosti, chyby v interpersonální percepci.
11. Násilí v rodině týrané a zneužívané dítě (CAN), domácí násilí definice, jevové podoby, psychologické důsledky, policejní a psychologická intervence, pojem naučené bezmoci, psychologické aspekty zákroků v situaci rodinných incidentů a vyšetřování násilí mezi blízkými.
12. Pachatelé sexuálních deliktů sexuální deviace, psychologická charakteristika, agresor a deviant, krizový a fixovaný pachatel, využívání psychologických poznatků při vyšetřování.
13. Sebevražda druhy suicidia, motivace sebevražedného jednání, sebevraždy v dětském a dospělém věku, efekt nápodoby, zásady pro vyjednávání se sebevrahem.
14. Psychologie oběti psychologická podstata viktimizace, reakce na TČ, chování oběti a dynamika prožívání újmy, typologie obětí, viktimogenní faktory, tzv. rizikovost oběti, reviktimizace, potřeby a zájmy obětí TČ, první kontakt s obětí, výslech oběti.
15. Problém věrohodnosti orientační odhad věrohodnosti, signály lži, chyby při rozpoznávání lži, polygraf, znalecké zkoumání, osoby se sníženou věrohodností.
16. Základní skupiny duševních poruch problém duševní normality, přehled základních skupin duševních poruch, soudně psychologický význam, zásady jednání s duševně narušeným jedincem.
17. Vývoj osobnosti fáze vývoje osobnosti, pojem a úloha sebepojetí, sebepojetí a sebevědomí, pojem životní cesty, osobnost a prostředí, trvalost a proměnlivost osobnosti, osobnost a chování, relevantní věkové zvláštnosti, involuční změny osobnosti.
18. Psychologie výslechu základní problémové okruhy, klasifikace výslechových situací z psychologického hlediska, komunikace a psychologické působení.
19. Psychická zátěž, policejní stres pojem policejní stres, zdroje stresů, reakce na stres, syndrom vyhoření, reaktivní stavy a akutní reakce na stres, obranné mechanismy, účinné strategie zvládání stresu.
20. Psychologie komunikace a konflikty při jednání s občany pojem komunikace, teoretické přístupy ke komunikaci, poruchy v komunikaci, pojem konfliktu v psychologii, psychologická analýza konfliktních situací, zvládání konfliktů (např. analýza transakcí).
21. Nebezpečnost pachatele problémy posuzování tzv. nebezpečnosti, orientační odhad kriminálního vývoje, pojem kriminogenních vlastností a kriminovalentních vlivů prostředí.
22. Kriminální motivace pojem motivace, motivační pozadí TČ, význam poznání motivace, pojem tzv. činů "bez motivů", vztah motivů a chování, význam motivů pro posouzení chování.
23. Krizová komunikace zvláštnosti komunikace v krizových situacích, vyjednávání, krizová intervence, instrumentální a expresivní zadržování rukojmích, dynamika prožívání situace rukojmích, komunikace s medii v situaci krize.
24. Psychologie skupin a davu sociální psychologie, jedinec a skupina, charakteristika malých skupin, dav, základní druhy davového chování, psychologické aspekty demonstrací, komunikace policistů s účastníky hromadných uskupení
25. Posttraumatická stresová porucha příčiny vzniku, příznaky, výskyt, ohrožené profese, typy laické a odborné péče, peer-suport
26. Psychologie výpovědi fáze utváření výpovědi, rizika jednotlivých fází, postupy na osvěžování paměti, ego-obranné mechanismy - jejich projevy a zvládání ve výslechové praxi
27. Psychologie agrese teorie agrese, agrese a agresivita, kriminální agrese, agrese a strach, pojem tzv. nevědomých procesů a nevědomé agrese, městnání a odreagování emocí
28. Speciální psychologické služby při objasňování TČ profilování, forenzní analýza obsahu textu, grafologie, videografie, vyšetřovací hypnóza, kognitivní interview
29. Domácí násilí. Podstata, definice DN, oběti a pachatelé, postupy policie v kontaktu s DN
30. Komunikačně náročné situace v policejní praxi psychologická podstata komunikačně náročných situací a jejich typologie, (sdělování nepříjemné zprávy, jednání s agresorem, jednání s duševně narušenou osobou - zmatenou, se ztrátou kontaktu na realitu, úzkostnou atd., jednání s agresivní skupinkou).


2. LITERATURA

Povinná:

  • ČÍRTKOVÁ, L.: Policejní psychologie. Plzeň: A. Čeněk, 2006.
  • ČÍRTKOVÁ,L.: Forenzní psychologie. Plzeň: A. čeněk, 2009

Doporučená:

  • ČÍRTKOVÁ, L., VITOUŠOVÁ, P. a kol. : Pomoc obětem (a svědkům) trestných činů. Praha: Grada Publishing, 2007.
  • ČERMÁK, I.: Lidská agrese a její souvislosti. Žďár n. Sázavou: n.Fakta, 1998.
  • HAYESOVÁ, N.: Základy sociální psychologie. Praha: Portál, 1998.
  • HÖSCHL, C.: Psychiatrie pro praktické lékaře. Praha: H+H, 1996.
  • KERN, H. a kol.: Přehled psychologie. Praha: Portál, 1999.
  • KŘIVOHLAVÝ, J.: Jak zvládat stres. Praha: Grada Avicenum, 1994.
  • MATOUŠKOVÁ, I., SPURNÝ, J.: Komunikačně náročné situace v policejní praxi. Plzeň: A. Čeněk, 2005.
  • PLHÁKOVÁ, A.: Učebnice obecné psychologie. Praha: Academia, 2003.
  • VÁGNEROVÁ, M.: Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2004, rozšíř. a přepracov. vyd.
  • VÁGNEROVÁ, M.: Vývojová psychologie. Praha: Portál, 2000.
  • VESELÁ, J.: Pracovní listy z policejní psychologie. Praha: PAČR, 2005.
  • VIZINOVÁ,D., PREISS, M.: Psychické trauma a jeho terapie. Praha: Portál, 1999.
  • VYBÍRAL, Z.: Psychologie lidské komunikace. Praha: Portál, 2000.


Důležité odkazy
© 2023 Policejní akademie České republiky v Praze. Všechna práva vyhrazena.