Katedra managementu a informatiky


Informační systémy pro veřejnou správu

Anotace:

Podstatnou charakteristikou krizového managementu je rozhodování v časově limitovaných lhůtách. Předpokladem správného rozhodování je dostatek aktuálních informací. Lze očekávat, že v blízké budoucnosti se bude valná část informací užitečných pro řídící činnost nacházet v elektronické formě.

Podle § 26 odst. (3) zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení ( krizový zákon ) jsou údaje v písemné a elektronické formě, obsažené v krizovém plánu, rovnocenné. Pro rozhodování v jakékoli funkci je nutné dobře znát území, objekty a jevy, které se v něm nacházejí, a jejich vzájemné souvislosti. Některé situace vyžadují co nejpřesnější informace o určitém území, aby bylo možno přijmout nezbytná vhodná opatření, při čemž často klasická mapa není schopna potřebné vyčerpávající údaje poskytnout. Speciální počítačové programy (Geografické informační systémy dále GIS) dnes pomáhají vyhodnocovat data o terénu a objektech na něm, hledat vztahy mezi nimi a výsledky zobrazovat ve formě přehledných map.

Taková analýza a vizualizace informací o území velmi usnadňuje pochopení daného problému a přispívá k přijímání lepších rozhodnutí. GIS ale nejsou jen mapy v počítači, je to především systematické uspořádání všech informací o sledovaném prostoru. Tvorba i údržba takového systému vyžaduje týmy připravených pracovníků, kteří budou schopni jednak zajišťovat aktuálnost uložených údajů, jednak vytěžovat ze systému různé potřebné, třeba i standardně nepřipravené, informace. Přesto, že GISy jsou v současnosti jednoduše ovladatelné a jsou dostupné stále širšímu okruhu oblastí nasazení, je nutno, aby pracovníci, kteří se budou touto činností zabývat, měli trochu širší znalosti z tohoto oboru.



Důležité odkazy
© 2023 Policejní akademie České republiky v Praze. Všechna práva vyhrazena.